Wystawy czasowe

Nowa wystawa w Pałacyku Oborskich. Władysław Żurawski (1888-1963). Malarz, grafik, rysownik.

Od 26 stycznia do 5 maja 2018 w murach Pałacyku Oborskich można zwiedzać nową czasową wystawę poświęconą postaci Władysława Żurawskiego. Był to wybitny artysta głównie drzeworytnik okresu 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. W latach 1944-1951 oraz od 1958 roku aż do śmierci mieszkał w Mielcu. Przez kilka lat uczył także w w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. S. Konarskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego).


W jego pracach czuć kresowy klimat małych miasteczek, barwność huculszczyzny, radość codziennego życia. Stawiany jest obok najwybitniejszych grafików polskich tamtego czasu takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Zdobywał nagrody na licznych konkursach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niestety został zapomniany w okresie PRL-u.

Na wystawie można zobaczyć znaczną ilość prac artysty zarówno drzeworytów ale też obrazów olejnych i akwarel. Tematyka przedstawień jest przeogromna: portrety, scenki rodzajowe, wyobrażenia pór roku, widoki Mielca i wiele innych. Nie zabraknie także przyrządów malarskich i drzeworytnicznych: palety malarskiej, sztalug, różnego rodzaju rylców.

Zapraszamy do zwiedzania!

Złoto Bałtyku 23 września 2017 – 15 stycznia 2018

Złoto Bałtyku 23 września 2017 – 15 stycznia 2018

Wystawa bursztynu prezentowana w Muzeum Regionalnym SCK w Mielcu -  Pałacyku Oborskich jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.

Można obejrzeć na niej między innymi wspaniałe okazy inkluzji czyli oblanych żywicą bursztynową owadów i roślin, zapoznać z historią powstawania jantaru, jego występowania na świecie, metodami pozyskiwania  oraz dziełami sztuki od średniowiecza po czasy współczesne.

Na wystawie prezentowane są piękne okazy fajek  z jantaru i pianki morskiej datowane od XVII do XIX w. czy współczesny zestaw miniaturowych instrumentów ze srebra i bursztynu.

 

 

 

 

Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem. 13.03 – 20.06.2017

Od połowy marca w Muzeum Regionalnym SCK w Mielcu – Pałacyku Oborskich można zwiedzać nową wystawę - Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem.

Ekspozycja pokazuje przedmioty, które odkryli archeolodzy prowadzący przez 13 lat badania na trasie dzisiejszej autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Tarnowem. Zwiedzający mogą zobaczyć wyjątkowo wiekowe przedmioty, mające nawet kilka tysięcy lat, a także multimedia – zdjęcia oraz filmy rekonstruujące dawną rzeczywistość.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w Pałacyku Oborskich.