Nowa wystawa czasowa w Pałacyku Oborskich!

Pałacyk Oborskich zaprasza do zwiedzania najnowszej wystawy czasowej, tym razem etnograficznej, dostępnej od 5 lipca do 10 października br. w budynku Muzeum.

Ekspozycja zatytułowana „Wsi spokojna, wsi wesoła. Lasowiacy!” skupia się na kilku dziedzinach kultury ludowej Lesioków (sami tak się nazywali): strojach, zarówno codziennych jak i świątecznych, zabawkach, muzyce czy obrzędowości świątecznej.

Na wystawie nie brakuje elementów trójwymiarowych, między innymi zrekonstruowano wnętrze lasowiackiej izby z bogatej chałupy oraz zaakcentowano zewnętrzne otoczenie budynku.

Nie brakuje na niej licznych obrazów wysokiej klasy artystycznej ze zbiorów Muzeum, podejmujących tematykę ludową, niektórych jeszcze z XIX stulecia, jak dzieło Wacława Szymanowskiego, czy z XX w. – praca uznanego malarza Vlastimila Hofmanna zatytułowana Portret Kasi.

Ekspozycję dopełniają liczne filmy edukacyjne, między innymi na temat strojów ludowych, obróbki lnu, wyrobu świątecznych pająków, wyjątkowo dekorujących wnętrze chaty, oraz wiele, wiele innych. Nie brakuje też tekstów z ciekawostkami oraz anegdotami, w tym o wyjątkowym instrumencie – suce mieleckiej.

Całość jest barwna oraz atrakcyjna wizualnie. Wystawa oddziałuje na wiele zmysłów, tworząc konglomerat doznań.

Zapraszamy do zwiedzania!