Dzień Wolnej Sztuki czyli Slow Art! Nie fast art!

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest w tym roku po raz 9. Pomysł wyszedł od Zuzanny Stańskiej, historyczki sztuki, promotorki nowych technologii w muzealnictwie, której firma consultingowa Moiseum jest organizatorem tego artystycznego wydarzenia.

W zeszłym roku 94 galerie i muzea w 40 miastach w Polsce uczestniczyło w Dniu Wolnej Sztuki. W tym roku jest ich nieporównanie więcej.

Jesteśmy dumni, że również Mielec dołączył w tym roku do tej niezwykłej akcji. Zapraszamy do Centrum Wystawienniczo-Promocyjnego Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, do Muzeum Historii Regionalnej w Pałacyku Oborskich i Muzeum Fotografii „Jadernówka”.

W tym roku wiele muzeów i galerii sztuki uczestniczy w Dniu Wolnej Sztuki i przybliża ideę tego projektu. A jaka jest ta idea? To przekonanie, że przekraczając progi galerii i muzeów powinna nam przyświecać myśl, że lepiej obejrzeć mniej, ale wolno i z namysłem, niż wszystko, ale na szybko, czyli „po łebkach”. Jakość, nie ilość! Slow art, nie fast art!

Organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki postanowili zmienić nasze, zwykłych odbiorców sztuki, przyzwyczajenia. Po co? Aby pomóc lepiej zrozumieć dzieła artystyczne, aktywnie odbierać sztukę, szukać w niej inspiracji, nie bać się zadawać pytań i szukać odpowiedzi.

Wszystko zaczęło się od badań, z których wynikało, że przed obrazem w muzeum czy galerii spędzamy średnio 8 sekund. Dlaczego tak mało? Bo chcemy zobaczyć wszystko, a w największych galeriach, aby obejrzeć wszystko, musimy robić to w ekspresowym tempie. A skoro tak, to czy jesteśmy w stanie odebrać te dzieła tak, jak na to zasługują? Czy są w stanie wywołać w nas emocje, refleksję? Pytanie jest retoryczne. Czy jest sposób na to, abyśmy zmienili swoje podejście do oglądania sztuki? Dzień Wolnej Sztuki daje receptę na ten problem.

Serdecznie Zapraszamy!!