Nowa wystawa w Pałacyku Oborskich. Władysław Żurawski (1888-1963). Malarz, grafik, rysownik.

Od 26 stycznia do 5 maja 2018 w murach Pałacyku Oborskich można zwiedzać nową czasową wystawę poświęconą postaci Władysława Żurawskiego. Był to wybitny artysta głównie drzeworytnik okresu 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. W latach 1944-1951 oraz od 1958 roku aż do śmierci mieszkał w Mielcu. Przez kilka lat uczył także w w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. S. Konarskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego).

W jego pracach czuć kresowy klimat małych miasteczek, barwność huculszczyzny, radość codziennego życia. Stawiany jest obok najwybitniejszych grafików polskich tamtego czasu takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Zdobywał nagrody na licznych konkursach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niestety został zapomniany w okresie PRL-u.

Na wystawie można zobaczyć znaczną ilość prac artysty zarówno drzeworytów ale też obrazów olejnych i akwarel. Tematyka przedstawień jest przeogromna: portrety, scenki rodzajowe, wyobrażenia pór roku, widoki Mielca i wiele innych. Nie zabraknie także przyrządów malarskich i drzeworytnicznych: palety malarskiej, sztalug, różnego rodzaju rylców.

Zapraszamy do zwiedzania!

Informacja: Pałacyk Oborskich