Poznali historię cmentarzy

Dnia 3 listopada b.r., w oktawie Wszystkich Świętych, klasa IIc z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu uczestniczyła w spacerze historycznym po mieleckim cmentarzu parafialnym. W trakcie jego trwania młodzież poznała historię cmentarzy parafialnych w mieście, a szczególnie obecnego, przy ul. Sienkiewicza.

Dowiedziała się jakiego typu informacji dostarczają stare nagrobki. Poznała historie życia wielu pochowanych na cmentarzu powstańców styczniowych 1863 r., legionistów okresu I wojny światowej, żołnierzy września 1939 r. czy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. Stanisława Doliny, Walentego Działowskiego, Antoniego Fibicha, Mieczysława Prus Koryckiego, Juliana Maja oraz braci Henryka i Wojciecha Ostrowskich.

W związku z tym, że uczniowie pochodzili z II Liceum Ogólnokształcącego, ostatnim grobem, przy którym się zatrzymali był ten skrywający prochy Stanisława Brekiesza, profesora wspomnianego liceum w latach 1961-1980, ale i żołnierza kampanii wrześniowej, który po dostaniu się do niewoli niemieckiej całą okupację spędził w oflagu Murnau.

Odbyty spacer był okazją do spojrzenia na mielecką nekropolię z historycznego punktu widzenia. Młodzież w nim uczestnicząca upamiętniła odwiedzane groby zniczami, za co pragniemy serdecznie podziękować.

Informacja: Pałacyk Oborskich