FOTOGRAFOWIE WOJNY

  • Drukuj

ico jadernowka beztla "JADERNÓWKA"  we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie przgotowała nową wystawę fotograficzną "Fotografowie wojny". Przedstawia ona prace trzech z pięciu wielkich czeskich fotografów wojennych, żołnierzy Armii Austro-Węgier, o których istnieniu nie wiedziano przez ponad 90 lat.
Ich fotografie są odkryciem na skalę światową, szczególnie że historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, a tym bardziej nie zna ich całościowego dzieła. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi kurator wystawy Jaroslav Kučera dotarł do starych negatywów Gustava Broža, Jana Myšičky, a fotografie Jendy Rejmana odkrył jego wnuk Pavel Hančar.

Gustav Brož
Jego nazwisko było już wcześniej utożsamiane z kilkoma fotografiami wojennymi i ich szczegółowymi autorskimi opisami. Brož rozpoczął walkę na froncie włoskim, później został przesunięty na wschód, na front rosyjski, gdzie powstała większość jego najlepszych fotografii, w połowie roku 1916 zdezerterował do Rosji. Fotografie noszące tytuły „W naszej kuchni” czy „Skok psa” należą dziś do największych skarbów czeskiej i światowej fotografii.

Jenda Rejman
Wyjątkowa kolekcja fotografii Jendy Rejmana to autorskie powiększenia, negatywy jego prac nie zachowały się. Rejman przez całą wojnę pracował w szpitalu wojskowym w Podmelcu, na terenie dzisiejszej Słowenii, fotografował tamtejsze życie codzienne. Okrucieństwa wojny widział z bliska, codziennie przyjmując poważnie rannych żołnierzy z pierwszej linii frontu. Na jednej z jego fotografii widnieje napis 50 000 zraniony... Są to często niezwykłe ujęcia: operacja głowy w warunkach polowych, fotografia kordonu karetek w polu, ranni żołnierze w szpitalu założonym w budynku firmy meblarskiej.

Jan Myšička
Niewiarygodny zbiór negatywów i powiększeń Jana Myšičky, który przez ponad trzydzieści lat ukryty był na strychu przez nauczyciela Josefa Bohuňkovskiego, który fotografie otrzymał je od jedynej córki Myšička, pani Mohelskiej. Jan Myšička walczył w węgierskim Egerze oraz na froncie włoskim, gdzie dwukrotnie został ranny.