Konferencja o Karolu Popielu

ico muzeum regionalne

Konferencja o Karolu Popielu (1887-1977)

W dniu 21 IX 2012 r. w Pałacyku Oborskich odbyła się zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej i Muzeum Regionalne w Mielcu konferencja historyczna o charakterze popularnonaukowym pt. „Karol Popiel – w służbie polskiego ruchu chrześcijańsko-społecznego”. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób (w tym młodzież szkolna) chcących bliżej poznać osobę wybitnego polityka urodzonego na terenie dzisiejszego Mielca.
Podczas jej trwania mogliśmy wysłuchać trzech prelegentów:
Tadeusz Matuszkiewicz (Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie, Zamiejscowy Wydział Ekonomii w Mielcu) zaprezentował rys biograficzny bohatera konferencji, uwzględniając w nim czynniki, które kształtowały jego wybory polityczne. Omówił również podejmowane podówczas przez niego decyzje polityczne (od schyłku c.k. monarchii do lat po II wojnie światowej).
Kolejny prelegent – Krzysztof Haptaś (Muzeum Regionalne w Mielcu) – przedstawił genealogię rodziny Popielów z Rzochowa ze szczególnym uwzględnieniem linii Karola oraz jego stosunków rodzinnych z pozostałymi członkami rodziny. Swoje wystąpienie oparł na informacjach zaczerpniętych z mieleckich i rzochowskich ksiąg metrykalnych oraz z innych dokumentów. Wystąpieniu towarzyszył pokaz multimedialny dotyczący osoby Karola Popiela, jego ojca Jana, brata Konstantego i jego dzieci: Ludmiły i Kazimierza.
Ostatni prelegent – dr Andrzej Zapałowski (Uniwersytet Rzeszowski) – zaprezentował głównych przedstawicieli polskiej myśli geopolitycznej. Ich poglądy wywarły wpływ na elity polityczne państwa polskiego (z różnych stronnictw politycznych) poprzez podejmowane wybory w polityce zagranicznej.
Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca pamiątki pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu, a związane z rodziną Popielów (m.in. biurko wykonane przez Jana, ojca Karola, dokumenty dotyczące Konstantego, brata Karola, fotografie rodzinne, klepsydrę Karola i suknię Ireny, żony Karola).
 Całość niewątpliwie pozwoliła na bliższe zapoznanie się z osobą Karola Popiela, wybitnego polityka związanego z ziemią mielecką.

• dsc_0014
  • dsc_0015